Waldorf po česku na ČT 2 ve středu 11. prosince

 
DOKUMENT PATRIKA ULRICHA (ABSOLVENTA PARDUBICKÉ WALDORFSKÉ ŠKOLY) O ALTERNATIVNÍM POJETÍ VÝUKY

Waldorf po česku

Druhý program České televize jej odvysílá ve středu 11. prosince ve 14.45.
 
 

Nemají učebnice ani známky v žákovské. Zato po nich učitelé chtějí vlastní názor a iniciativu. Waldorfské školství funguje sto let a v Česku patří mezi vzdělávací alternativu. Jaké je? Pro koho? A pro koho ne? Právě to zkoumá dokument Patrika Ulricha s názvem Waldorfská škola.

Z dokumentu Waldorfská škola
Z dokumentu Waldorfská škola

Waldorfský systém vyznává celostní přístup postavený na prožitcích, ne jen na teorii. Často se odvolává na svobodu člověka a staví na kreativitě – myšlenkové i praktické. A bojuje s předsudky okolí a s velkou porcí nedůvěry. „Do waldorfské školy můžou chodit všechny děti, ale možná to není pro všechny rodiče,“ říká v dokumentu absolventka pardubické waldorfské základní školy Anna Dosoudilová Šimáková.

Waldorfská škola
Waldorfská škola

Snímek analyzuje výhody a nevýhody waldorfského vzdělávacího systému a ptá se, jaké je uplatnění absolventů. Připomíná, že waldorfské školy fungují celosvětově – s výjimkou totalitních režimů. V Česku existuje k letošku zhruba pět desítek mateřských, základních a středních škol či center a tříd při běžných mateřinkách. „Rád bych, aby si divák z dokumentu odnesl čistý pohled na věc. Aby ti, kteří váhají, na jakou školu dají svoje dítě, dostali všeobecný exkurz waldorfským vzděláváním, které možná vyřeší problémy dětí, jež se v klasickém, dnes už zcela mechanickém a odosobněném světě pragmatického školství necítí dobře,“ říká autor snímku Patrik Ulrich.

Jinakost přístupu, výuky a její spirituální součást, to jsou parametry, které mnohým rodičům vadí. „Přestože waldorfský systém je nosný, tak sám o sobě se nenese. Vždycky je důležité, jakého pedagoga potkáte,“ myslí si herečka Lenka Vlasáková, která vybrala waldorfskou školu všem čtyřem svým dětem.

Iniciátorka waldorfského hnutí v Československu Jana Mildeová a redaktorka Tereza Reková
Iniciátorka waldorfského hnutí v Československu Jana Mildeová a redaktorka Tereza Reková

Dokument Waldorfská škola vznikl ve spolupráci s Asociací waldorfských škol České republiky u příležitostí stého výročí založení waldorfské pedagogiky. Druhý program České televize jej odvysílá ve středu 11. prosince ve 14.45.

Režie, námět, scénář, producent: Patrik Ulrich // dramaturgie: Lenka Poláková, Linda Bendová // kamera: Petr Mazáč, František Svěrák // zvuk: Martin Janoch, Ludvík Nedvěd // výkonná producentka ČT: Olga Grossmannová // kreativní producentka ČT: Lenka Poláková

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/novinky-ze-studia/399401-waldorf-po-cesku/?fbclid=IwAR3ImyigdpTTxeBUNaF6HglPvK00Mk9__Q3idW0vzLS9LXtUhPdxpFJNmz8