W-čtení speciál: Výzva kolegia

Milí rodiče a příznivci školy.

Níže vám zasíláme část textu, který vznikl koncem minulého týdne na brněnské waldorfské škole a reaguje na aktuální kroky MŠMT. S obsahem textu se jako kolegium pardubické školy ztotožňujeme a vyzýváme vás k aktivitě, která zatím spočívá v této fázi ve vyplnění dotazníku- do středy 20.9.2017.

kolegium waldorfské školy v Pardubicích, 18.9.2017

 

Nyní prožíváme začátek michaelského období, období zkoušek odvahy, které se ale v dospělosti odehrávají ne potmě venku v lese, ale v nás, v lese našich srdcí. A protože by to snad ani nebylo michaelské období, kdyby nám nenabízelo zkoušky i ve vnějším  světě, posíláme last minute nabídku na zapojení se do „boje s drakem“ za svobodné školství. MŠMT chystá revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů), která je sice potřebná, ale opačným směrem, než se chystá provést MŠMT (rukou Národního ústavu ve vzdělávání – NÚV). Zatímco tolik citovaný finský systém školství rozvolňuje státní regulaci vzdělávání, aby podpořil vlastní kvalitu škol, český systém připravuje menší volnost ve výběru předmětů a osnov (tzn. i z alternativních se stanou klasické školy předlistopadového typu), povinné výsledky učení ve všech předmětech nejen v 9. třídě,  ale i ve 3., 5., 7.

Z textu na NÚV: “Výsledky učení budou formulovány pro uzlové body vzdělávací dráhy žáka, to znamená pro ukončení povinného ročníku předškolního vzdělávání, 3., 5., 7. a 9. ročník základního vzdělávání a poslední ročník středního vzdělávání. V uzlových bodech budou jednoznačně stanoveny výsledky učení, které mohou být ověřovány, respektive jejichž dosažení může být zjišťováno v rámci státem zadávaných zkoušek.”

Tím nám říkají, že chtějí testovat děti už ve třetí třídě z učiva, které definují pomocí centrálních standardů. Tzn., že přijdeme i o to málo z náznaku svobody ve vzdělávání, který máme. Budeme tedy od první třídy v hlavním vyučování s dětmi kreslit pohádková písmenka a ve vedlejším je připravovat na počítačové testy z „Máma mele maso“?

Možná se blíží doba vyjití do ulic za svobodné školství, teď ale můžete do 20. 9.2017 vyplnit dotazník na stránkách NÚV 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeAOagNTyLM-qnJQWgXu2OjYl3pGCFf5pNemkYGhqXdxMxSyQ/viewform

MŠMT, respektive NUV si vybralo na otevření veřejné pseudodiskuze ideální okamžik, první polovinu září, kdy se většina lidí ve školství zabývá něčím jiným. Přesto věnujme všichni, prosím, alespoň těch 5 minut na vyplnění dotazníku. Když jich budou tisíce, snad si nedovolí je jen tak vyhodit do koše a podpoří to práci Asociace waldorfských škol (AWŠ ČR). Kdo by chtěl inspiraci k vyplňování, může použít nález z internetu:

https://drive.google.com/file/d/0B5Ty_V5h_KIYc2FRa1NHTWo3Yzg/view?usp=sharing 

Více k tématu např.:

http://www.eduin.cz/clanky/tiskova-zprava-ministerstvo-skolstvi-pootevrelo-diskusi-nad-revizi-ramcovych-vzdelavacich-programu/

 

http://www.eduin.cz/clanky/co-chcete-vedet-o-finskem-skolstvi/

http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/revize-rvp-nove-urci-co-maji-skoly-ucit-a-zaci-umet?highlightWords=revize+rvp

 

Mnoho michaelské odvahy, sil a Světla nám všem.