Řemesla trochu jinak

 ŘEMESLA trochu jinak

TERMÍN:      21. – 25. května 2018     

Místo konání:  osada Vranice v přírodní rezervaci pískovcových skal Toulovcovy a Městské maštale, 15 km od Litomyšle. Bezprostřední okolí chaty tvoří borové lesy a romantické skalní útvary s bludištěm a jeskyní.

Odjezd: 21.5. sraz v 7 hodin na autobusovém nádraží, tamtéž nakládání bagáže do aut

Na místě vybíráme potvrzení o bezinfekčnosti!

Prosíme o upečené domácí chleby, slané nebo sladké buchty, džemy, med, domácí šťávy nebo kompoty apod. Kvůli požadavkům hygieny potřebujeme potraviny od vás označit vaším jménem na obal nebo plastovou krabičku.Děkujeme!

Návrat: 25.5. ve 12,50 na autobusové nádraží, tamtéž vyzvednutí baťohů 

 

Seznam vybavení:

 

  • průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny (stačí kopie), lékařský posudek (můžete mít i z jiné akce, nesmí být starší než 1 rok), prohlášení rodičů (s datem prvního dne zájezdu), z druhé strany prohlášení uveďte, jaké léky spolu s dítětem předáváte včetně dávkování,
  • osobní léky dětí – přebere paní učitelka nebo zdravotník a budou je vydávat dle předpisu lékaře či doporučení rodičů,
  • přezůvky (mohou to být i tenisky),
  • turistické oblečení a obutí včetně náhradního pro špatné počasí – kšiltovku, při slunečném počasí brýle s UV filtrem, šátek na hry, dostatek spodního prádla a ponožek,
  • pracovní oblečení, které se může umazat či jinak poškodit, podložku na sezení při práci (např. kus staré karimatky),
  • baterku,
  • malý batůžek na výlety, láhev na nápoje 1 l, krabičku na svačinu
  • osobní hygienické potřeby, ručník,
  • blok, pastelky, měkkou tužku č.2 nebo HB, gumu, propisku,
  • kapesné.

 

PROGRAM:

 Den 1. – pondělí O Janu Jadérkovi – stromy a další rostlinstvo:  přejezd busem z Pardubic do městečka Proseče. Návštěva Muzea dýmek. Dále přejezd busem na zastávku Posekanec (směr Budislav) do přírodní rezervace Toulovcovy maštale. Setkání s lesním dělníkem „dřevorubcem“ – povídání o životě lesa a práci v něm. Pěšky 5 km do Vranic – cestou zastávky v lese s množstvím údolí, roklinek a skalních útvarů. Odpočineme si na místě starých trampských tábořišť Zahrádky a Na Volnosti s více než 40t let starou historií. Budeme si vyprávět o stromech, lese a jejich významu v krajině. Pondělním dnem nás povede skutečná historická postava Jana Jadérka, který v 18. století putoval Severní Amerikou, sázel stromy a zaséval mír mezi lidmi – bělochy a Indiány. Řekneme si ale i O muži, který sázel stromy. O prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolní krajině stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. O jeho životě v kopcích, které sám jediný zalesnil a kam se s vodou vrátil život a lidé. Cestou do Vranic si také povíme o významu stromů a rostlin vůbec, budeme se je učit poznávat, řekneme si o jejich využití bylinkářském i dalším. Léčivé rostliny šetrně nasbíráme a uvaříme si vlastní bylinkový čaj. Při odpočinku v místě zvaném Toulovcovy maštale děti vyslechnou pověst O loupeživém rytíři Toulovcovi. Na chatu přijdeme okolo 16.30 hodiny, takže vlastní vydatnou svačinu a pití s sebou! Ubytování. Kratší odpočinek. Po večeři táborák s písničkami a až se sešeří….zajdeme si poslechnout noční les a jeho zvuky.

A pak už hajduly, dajduly do postele.

Den 2. – úterý ještě O stromech a lese, také s hostinským řemeslem seznámíme se, her užijeme a stromečky semenáčky budeme sázet i práci na misce zahájíme: RaRa – ranní radosti-tělo rozhýbeme a vesele si zacvičíme. V dopoledním čase se vypravíme za panem hostinským Josefem do hostince Na Verandě U Toulovce s atmosférou zašlých časů a seznámíme se s důležitou prací hostinských. A také připravíme prostor s jamkami pro vysazení mladých stromků. Po poobědovém odpočinku nás čekají řada her, zabavíme se a užijeme světa. Také si povíme o tom, jak skalní město Maštale vzniklo. Sebereme léčivé rostlinky na čaj… a vysadíme stromečky, které předtím řádně ošetříme, označíme jmenovkami a popřejeme jim hodně štěstí. Pokud vybudou chvilky volna, budeme pracovat na společné „třídní dřevěné misce“. Dnes půjdeme spát o trochu dříve než v pondělí, protože středa bude náročnější. Se dnem se rozloučíme vyprávěným příběhem na dobrou noc, třeba O Sobeckém obrovi.

Den 3. – středa, kdy do Proseče půjdeme a také s mistrem kamenickým a šindelářským budeme hovořit: RaRa – opět ranní radosti. A po snídani vyrážíme pěšky lesem a skalami do blízkého městečka Proseče. Cestou se zastavíme u zvláštního pramene s názvem Mojžíšův pramen, který tryská přímo ze skály.  V Proseči nás čeká setkání s mistrem kamenickým a povídání si o kameni, jeho významu v životě lidí a o fyzicky těžké a namáhavé, ale nesmírně důležité kamenické práci. Prohlídka lomu. Oběd v Proseči v restauraci U Rytíře Toulovce. Návštěva u mistra šindelářského, seznámemí s jeho prací i dílnou. Odtud pěšky návrat do Vranic. Cestou zpět se zastavíme na trampském tábořišti s názvem Svornost a projdeme malé skalní Bludiště, kde si ještě můžeme při dostatku času zahrát hru Ztraceni v Bludišti. Celkem pěšky 10 km. Po návratu odpočinek. Po večeři nás ještě čeká kontrola a zalévání semenáčků. A před spaním společné písničky a četba výběrem z knih (Jabloňová stezka, O muži, který sázel stromy, Škola Malého stromu…).

Den 4. – čtvrtek, kdy s kamenem se blíže seznámíme a s ním pracovat budeme, obilné placky upečeme i polévku uvaříme: tradiční RaRa. Po snídani si povíme o zdánlivě neživém světě kamenů, přiblížíme si, jak vznikali, jejich význam jako suroviny, tajemnou krásu, kterou nám dávají i jak nás mohou léčit. Vlastní práce s kamenem zahrnuje ukázku štípání odlévacích opukových forem, rytí odlévacích forem a jejich odlévání, broušení a začišťování i odlévání mincovních střížků a následná ražba mincí. Práci s kamenem a kovem si opět zpestříme řadou her. Abychom „řemeslo“ i ochutnali, čeká nás tento den také pečení obilných placek na chlebovém kameni a vaření polévky na otevřeném ohni. Den zakončíme táborákem, písničkami a možná i netradičně pojatou noční stezkou odvahy… a pak už šup do peřin.

Den 5. – pátek, kdy jeden příběh končí, ale kdo ví, možná další začíná: poslední RaRa, společné zhodnocení programu, úklid ubytovacích prostor, rozloučení se s lesem i skalami a odchod na autobus do Proseče.

Pokud nám v některém dni vybude volný čas, zkusíme výrobu šperku metodou drátkování z taženého měděného drátu.