6. W – čtení od 7. října 2016

Přehled akcí

 • V úterý 11. října jde 8. třída do Palety na EVVO program Zelená poušť.
 • V úterý 11. října se od 16:30 koná rodičovská schůzka 9. třídy.
 • V pátek 14. října a v sobotu 15. října proběhne prezentace ROČNÍKOVÝCH PRACÍ 9. třídy.
 • V úterý 18. října jde 1. třída do Palety na EVVO program Podzim.
 • V úterý 18. října jde 6. třída do Palety na EVVO program V moci pověr a lží.
 • V úterý 18. října jde v době vyučování 7. – 9. třída na divadelní představení v anglickém jazyce.
 • V úterý 18. října budou od 16:30 prezentovat své vyrobené domečky žáci 4. třídy.
 • Ve čtvrtek 20. října jde 2. třída do Palety na EVVO program Podzim.
 • V pátek 21. října jde 3. třída do Palety na EVVO program Podzim.
 • Ve středu 26. října a ve čtvrtek 27. října jsou podzimní prázdniny.
 • V pátek 28. října je státní svátek.
 • V úterý 1. listopadu dopoledne se žáci zúčastní eurytmického představení Lichteurythmie Ensemble. 
 • Ve středu 2. listopadu a ve čtvrtek 3. listopadu se konají konzultace.
 • Ve čtvrtek 17. listopadu je státní svátek.
 • Na pátek 18. listopadu je pro žáky vyhlášeno ředitelské volno.

Ročníkové práce

V ročníkových pracích se žáci dlouhodobě věnují vybranému tématu. Zpracovávají jej nejen teoreticky, ale především jejich práce vyústí ve vytvoření řemeslného či uměleckého výrobku. Celoroční práce je zakončena slavnostní prezentací. Přijďte se podívat, jak si s tímto úkolem poradili žáci deváté třídy, jaké obtíže je na jejich cestě potkaly a jak si s nimi poradili.

rocnikove-prace-thumbnail

Filmový klub

Pozvánka na pondělí 17. 10. od 14.15 hod v učebně Vv ve třetím patře.
Náramky od Kamar / Preeya Nair / Velká Británie, Indie / 2007 / 22 min. / dabing (od 10ti let)

3Hlavní postavou snímku je jedenáctiletá indická dívka Kamar – výřečná, bezprostřední a hlavně předčasně dospělá. Místo školy či dětských her se svými vrstevníky totiž musí pomáhat v domácnosti a tvrdě pracovat. Společně s matkou a mladšími sourozenci zdobí levné plastové náramky blyštivými kamínky. Ty jsou tak rozžhavené, že se Kamar při práci často bolestivě popálí. To jí ale tolik nevadí. Mnohem více ji trápí, že jí matka nedovolí chodit do školy. Bez jejího přivýdělku by totiž rodina jen těžko vyšla. Kamar se ale svého snu o vzdělání nevzdává a každý den se modlí k bohu, aby vyslyšel její přání a umožnil jí naučit se číst a psát. (převzato zwww.jsns.cz)    Kateřina Sedláčková

Kruh tvořivýkurz-waldorf

V pondělí 3. 10. 2016 proběhl první z tvořivých kurzů, které organizuje Kruh tvořivý. Další kurz vitráží metodou Tiffany bude uspořádán v druhém školním pololetí. V listopadu budeme vyrábět adventní hvězdy do oken s paní Elisabeth Dostalovou.

Divadelní soubor rodičů hledá herce

Vážení rodiče,
vy, kteří máte zájem o amatérské divadlo, přijďte se v úterý 11. října a v úterý 25. října podívat do eurytmického sálu školy, kde probíhají od 17 hodin naše zkoušky. Hledáme herce, herečky a nápovědu.

Ze školní jídelny

Rok 2016 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen za Mezinárodní rok luštěnin. Cílem mezinárodního roku je zvýšit povědomí o luštěninách a jejich významu pro výživu a ekologické zemědělství.

Co jsou to luštěniny a proč jsou důležité?

rok-lustenin_obrazekLuštěniny jsou luskoviny různé velikosti, tvaru i barvy. Termín luštěnina se používá pouze pro sklizená suchá zrna. V syrovém stavu jsou nevhodné ke konzumaci, mohou způsobit trávicí potíže. Luštěniny jako čočka, fazole, hrách a cizrna jsou důležitou součástí jídelníčku na celém světě. Jsou významným zdrojem bílkovin, rostlinných proteinů a aminokyselin. Jsou symbolem zdravého životního stylu. Využívají se k prevenci chronických onemocnění a obezity. Podporují udržitelné zemědělství a potravinové zabezpečení, váží dusík a zlepšují tak úrodnost půdy, mají nízkou uhlíkovou stopu a přispívají tím ke zmírňování změny klimatu. Běžně se pěstují v rozvojových zemích.

I my za školní jídelnu se v následujícím týdnu přidáme nejen k roku luštěnin, ale po celý týden se slaví Světový den potravin, který připadá na neděli 16. 10. a my se připojíme luštěninovým pokrmem – cizrnovým krémem, férovým kakaem, které pochází z fair trade projektu HAND IN HAND (ruku v ruce, kdy spojuje zásady ekologického zemědělství a spravedlivého obchodování tzv. fair trade) německé firmy Rapunzel, která se prodejem biopotravin zabývá již od roku 1974.

Kroužek vaření

Rádi bychom průběžně informovali všechny přihlášené do kroužku vaření, že vařit budeme. Termín začátku kroužku bude stanoven v týdnu od 17. 10., stejně tak rozdělení do jednotlivých skupinek, neb se přihlásilo mnoho zájemců. Abychom všechny uspokojili, budeme vařit v úterý vždy ve dvou skupinách po sobě jdoucích.

Na společné chvilky u hrnců a vařeček se těší Olga Chlápková, Bára Minaříková, Monika Hodíková a Tomáš Culek.

Ostatní

PALMOVÝ TUK – výzva

palmovy-tuk-a-olej-thumbnail

MŠ MOMO Slatiňany pořádá „Hrátky se suchým pastelem“ – 15. 10. od 13 do 16 hodin

dilna-momo-thumbnail