3. W-čtení od 17. 9. 2018

 

  • WALDORF 100

Od založení první Waldorfské školy v září roku 1919 ve Stuttgartu se podařilo mnohé: dnes existuje více než 1100 waldorfských škol a bezmála 1900 waldorfských mateřských škol ve více než 70 zemích světa. To je jistě dobrý důvod, aby oslavy nadcházejícího stého jubilea byly důkladně připravovány. V rámci těchto oslav „Waldorf 100“ už probíhají projekty, které obepínají celý svět prostřednictvím místních „waldorfských“ společenství. Koordinátorem celosvětových oslav „Waldorf 100“ je Henning Kullak-Ublick. Rozhovor s ním najdete na http://www.iwaldorf.cz/stranka.php?link=a043&menu=wx-wx

Naše škola se přirozeně do projektu v rámci České republiky rovněž zapojuje. V tomto školním roce si výročí budeme připomínat několika způsoby, zároveň je otevřený prostor k novým nápadům a podnětům, jak toto výročí zviditelnit v Pardubicích. Máte-li nápad, kontaktujte paní učitelku Moniku Žďárovou (zdarova@nullwaldorfpardubice.cz) nebo zástupce představenstva Spolku.

Zasíláme odkaz na film Waldorf 100 (v angličtině): https://youtu.be/wfec6eF4I_4

  • Na základě zájmu žáků se pro tento školní rok otevírá jeden nepovinný předmět:

Konverzace ve španělštině (s rodilým mluvčím) 6.-9.třída, vyučující Ricardo Padilla Borja (Mexiko), každé úterý od 14.15. do 15.15 hod.

Pro žáky, kteří si vyberou některé z nepovinných předmětů, se tyto předměty stávají povinnými a jsou z nich hodnoceni na vysvědčení. Odhlášení je možné na konci prvního pololetí – odhlašují rodiče písemnou formou.

  • Sportuj ve škole 2018/2019

Projekt “Sportuj ve škole” navazuje na pokusné ověřování programu s názvem “Hodina pohybu navíc”, které probíhalo u nás ve škole dva roky pod hlavičkou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Během druhého ročníku se do něj zapojilo na patnáct tisíc žáků z 343 škol celé České republiky. Asociace školních sportovních klubů (AŠSK) v tomto projektu od září 2018 pokračuje. Projekt rozhýbává děti ve školních družinách, pod novým názvem “Sportuj ve škole”. Cvičební lekce budou tento rok probíhat 1x týdně a budou nabídnuty prvňáčkům v rámci pobytu ve školní družině zdarma.
Zpráva pro rodiče žáků 1. třídy:

Milí rodiče prvňáčků,

v pondělí 3.9. jste dostali přihlášky do projektu Sportuj ve škole pod záštitou Asosiace školních sportovních klubů. Lektorem pro tento rok je Anna Knížková (knizkova@nullwaldorfpardubice.cz) a bude probíhat v úterý 13:05 – 13:50 v prostorách tělocvičny. Poprvé budeme sportovat v úterý 18.9. Děti si převezmu ve družině a po skončení je dovedu zpět. S sebou: oděv a obuv na Tv a pití. Další informace obdržíte na rodičovské schůzce.

  • Iniciativa rodičů:

Kdo z rodičů (prarodičů/žáků) má chuť zapojit se do akce “Čistá škola”?

V pondělí 17.9. od 14.00 do 17.00 bych chtěla se skupinou nadšenců čistit kachle na chodbách naší školy (nelze zvládnout v rámci běžného úklidu).

Bude i chvíle na posezení při kávě/čaji – buchtu a podobné uvítáme!

Čistící prostředky budou přichystané, jen si s sebou vezměte vlastní gumové rukavice a menší kýbl na vodu.

Ideální by bylo 10-15 lidí, hlaste se prosím u mě sms-kou (776804763) nebo e-mailem (elisabeth.dostalova@nullseznam.cz)

Těším se na společnou práci

Elisabeth Dostalová

  • Kruh Skutečně zdravá škola

Projekt „Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol“

Jak jsme již psali na konci minulého školního roku, naše škola se stala jednou ze sedmi v republice, kde se realizuje projekt „Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol“ – projekt podpořený Ministerstvem zemědělství ČR. Cílem projektu je, aby téma bezpečných a zdravých potravin a zdravé výživy prostoupilo životem celé školy a aby si všichni zúčastnění zachovali aktivní zájem o toto téma i do budoucna.

Projekt byl představen 4. června na schůzce Kruhu Skutečně zdravé školy. Do Kruhu se přidaly další maminky, které zajímá zdravé stravování (a nejen to) u nás ve škole.

V rámci projektu se v příštím týdnu uskuteční 2 semináře. Jeden pro družinové děti v pondělí a druhý pro rodiče dětí na 1. stupni v pátek – viz přiložené pozvánky.  Oba semináře povedou společně paní Olga Chlápková, vedoucí školní jídelny a lektorka Skutečně zdravé školy, s maminkou Lenkou Sedlákovou. Vaši účast prosím hlaste na můj email nebo telefon. Těšíme se Vás! Projekt MZe2018_pozvanka na skoleni_ZSW_deti a Projekt MZe2018_pozvanka na skoleni_ZSW_rodice

Další plánované aktivity budou uvedeny v následujícím w-čtení.

Ráda představím činnost našeho Kruhu dalším zájemcům, především asi z řad rodičů našich nových prvňáčků. Neváhejte mě kontaktovat!

Na webu Skutečně zdravé školy naleznete všechny naše publikované školní články (reflektují aktivity v rámci plnění programu) zde:

http://www.skutecnezdravaskola.cz/registrovane-skoly/zakladni-skola-waldorfska-pardubice-gorkeho-867/blog

Hanka Murphy, mluvčí Kruhu SZŠ, rodič v 1. a 5. třídě

(732 719 223, hanka.murphy@nullgmail.com)