2. W – čtení od 9. září 2016

Společné setkání – DŮLEŽITÉ!

Ve čtvrtek 15. září od 16.30 hod. se uskuteční setkání kolegia učitelů, představenstva Spolku a zástupců rodičů z jednotlivých tříd. 

Tématem setkání je společné nastavení způsobu komunikace mezi školou a rodičem, mezi rodičem a školou, mezi rodiči navzájem. Výstupem z tohoto setkání bude návrh vzájemné komunikace, který bude prezentován a případně doplněn na Spolkovém setkání, které se uskuteční ve čtvrtek 6. října v 17 hodin (bližší info k programu bude Spolkem zasláno). Na společné setkání (15. 9.) jsou rovněž zváni všichni, kteří chtějí k tématu konstruktivně přispět.                                     Za kolegium učitelů Helena Štěpánková


Vážení rodiče, milí žáci, úžasní kolegové,

rád bych se s Vámi všemi touto cestou rozloučil. Vzhledem k mé osobní situaci otce tří malých dětí, jsem se rozhodl změnit pracovní působiště, které více vyhovuje mým rodinným možnostem. Všem Vám děkuji za příjemné, hravé, veselé a melodické období, které jsem tu s Vámi pod jednou střechou mohl prožít.
Přeji Vám lásku, pohodu a píseň na rtech.        Ať se Vám daří     Jiřík Koreček


Přednáška, která stojí za to!Experte-warnt-Schueler-vor-Spuren-im-Internet_pdaArticleWide

STŘEDA 14. září 2016 od 17 hodin   
Uwe Buermann: Jak (pře)žít s médii?
Rizika a příležitosti nových médií: počítačové hry, internet, sociální sítě, chytré telefony, televize.

Přednáška bude tlumočena z němčiny. Vstupné dobrovolné. Hlídání dětí během přednášky zajištěno.

Uwe Buermann je spoluzakladatelem a vědeckým spolupracovníkem v institutu IPSUM, kde se již mnoho let zabývá mediální výchovou. Jeho specialitou je pohled na problematiku drog, počítačových her, mobilů, atp. I tentokrát bude hovořit o tématu v dnešní době velmi aktuálním. Jak můžeme správně vnímat podceňované a opomíjené působení současných technických fenoménů na naše děti i na nás? Nenechte si ujít přednášku o vlivu moderních komunikačních prostředků na náš život. 

prednaska-uwe-buermann-14-9-2016

Uwe Buermann (*1968) je německý waldorfský pedagog, sympatický rodič a renomovaný odborník zabývající se dlouhodobě výzkumem vlivu médií na život dnešní dětí. Podílí se na vzdělávání waldorfských učitelů, přednáší pro pedagogy i širokou veřejnost. Uwe je mimo jiné členem zpracovatelského týmu osnov pro Mediální výchovu a výpočetní techniku pro waldorfské školy v Německu a je také autorem knihy Jak (pře)žít s médii?, která vyšla i v českém překladu.image

Anotace ke knize: Televize, internet, mobilní telefony a další média vtrhly do našich životů a není pochyb o tom, že ovlivňují nejen naše komunikační chování. Velmi mnoho otázek se také vynořuje v souvislosti s jejich vlivem na naše děti. Jak můžeme jako rodiče a pedagogové čelit všudypřítomnosti médií v dětském životě? A jestliže na děti působíme svým vzorem, jak se my sami můžeme vymanit z přílišného vlivu médií? Jak se můžeme stát jejich svéprávnými uživateli? Na tyto otázky se snaží autor odpovědět v této knize.

Rodičovské schůzky

 • V úterý 13. září se od 16:30 koná rodičovská schůzka 1. třídy.
 • V úterý 13. září se od 16:30 koná rodičovská schůzka 5. třídy.
 • V úterý 13. září se od 17:00 koná rodičovská schůzka 2. třídy.
 • Ve středu 14. září se od 16:30 koná rodičovská schůzka 8. třídy.
 • V úterý 20. září se od 16:30 koná rodičovská schůzka 4. třídy.
 • V úterý 27. září se od 16:30 koná rodičovská schůzka 7. třídy.

Kroužky Spolek rodičů – aktuálně

 • Kroužek ANGLIČTINA V PÍSNÍCH ( – 9. třída, zdarma) bude probíhat v úterý od 14.15 do 15.00.
 • Kroužek FILMOVÝ KLUB – dokumentární filmy bude probíhat jednou za 14 dní v pondělí 14.15 – 15.00 (dle délky filmu). Sledujte W-čtení, ve kterém bude vždy pozvánka.
 • Pokud by děti z 5. třídy nemohly chodit na DRAMATICKÝ KROUŽEK ve středu, mohou po vzájemné dohodě navštěvovat i úterní kroužek.
 • Ruší se kroužky Zpěv a Klavír pana Jiřího Korečka.

Podrobnosti naleznete na webových stránkách: http://spolek.waldorfpardubice.cz/zajmove-krouzky/

Zapomenuté oblečení

Prosíme rodiče, aby si v šatně školní družiny vyzvedli oblečení svých dětí z loňského roku. Věci nevyzvednuté do pátku 16. 9. propadnou peklu. 🙂

Eurytmie pro dospěléEurythmy-Therapy

Letos se bude konat ranní kurs eurytmie pro dospělé  každou středu od 8:40 do 9:40 hodin (první lekce bude 21. 9.). Noví zájemci jsou vítáni! Kromě radosti z pohybu a zvědavosti, co to je ta eurytmie, nejsou žádné předpoklady. Cena za pololetí (10 hodin) je 1 000 Kč. Večerní kurs eurytmie pro dospělé je určen pro pokročilé (i mírně pokročilé) a bude se konat ve středu od 18:15 do 19:15 hodin (začátek taktéž 21. 9.), cena stejná.
Prosím nové zájemce, aby dali vědět na email: elisabeth.dostalova@nullseznam.cz  nebo telefonicky na 776 804 763.         Mockrát děkuji, Elisabeth

Prosba o pomoc

Milí rodiče,
čerstvě nastěhovaná rodina naší nové eurytmistky p. Syrovátkové zařizuje celý byt a byli by vděčni za půjčku či dar nábytku a zařízení v dobrém stavu.
Potřebují: postel pro -náctiletou, šatník nebo šuplíkovou skříň, kancelářský/studijní stůl, pračku (max. 60cm širokou), žehličku a prkno, nestandardní velikost matrace – 90 x185cm.
Máte-li něco podobného na půdě nebo snad uvažujete o “upgradu” vašeho stávajícího vybavení, prosím myslete na ně.

Školní jídelna

Naše škola Waldorfská Pardubice je přihlášena do programu Skutečně zdravá škola. Detailní informace o programu na: www.skutecnezdravaskola.cz. Ve školním roce 2016/2017 je naším cílem získání prvního stupně certifikace tedy bronzového certifikátu. Pro kolektiv kuchyně to znamená vařit chutná a nutričně vyvážená jídla s ohledem na doporučení Skutečně zdravé školy a plnit kritéria pro daný certifikát. Zohledníme lokální a české potraviny a zařadíme větší množství základních potravin jako jsou obiloviny a luštěniny, které mají děti na jídelníčku takřka denně, v bio kvalitě. Září je pro tento nový počátek, jako stvořené, je každoročně měsícem biopotravin. V bio kvalitě již nyní máme kuskus, bulgur, jáhly, špaldovou krupici, mouku ze žlutého hrachu a další dobroty.

Je pro nás stále závazné plnění kritérií spotřebního koše, jídelníček bude tedy sestavován i s ohledem na jeho plnění. Celý tým kuchyně započal již před koncem uplynulého loňského školního roku systém vzdělávání, jak vařit z luštěnin, z obilovin, paní kuchařky měly možnost vyzkoušet si přípravu receptury z ryb s šéfkuchařem panem Petrem Janů. I během léta jsme se sešly v prázdné kuchyni a společně vařily jídla, která budeme zařazovat jako nová nebo obměněná.

V jídelníčku se budeme snažit vycházet vstříc strávníkům s požadavky na bezlepkovou stravu nabídkou alespoň 1 jídla bez lepku v denní nabídce (polévka nebo hlavní jídlo) značeno BZL a označením jídel pro vegetariány (bez masa) VEG. Stále nás čeká výzva v podobě pokrmů z ryb, které nejsou příliš oblíbené, ale v jednoduchosti je síla, pokrmy z ryb založíme na jednoduché úpravě a kvalitní vstupní surovině. Je před námi mnoho nových výzev, v kuchyni jsme připraveny se jim postavit a s láskou připravovat pokrmy pro naše strávníky.

Od 1. září došlo k navýšení cen obědů, ceny a zálohové platby na obědy za měsíc jsou stanoveny takto:

 • 7 – 10 let 26 Kč/oběd 546Kč/měsíc
 • 11 – 14 let 28 Kč/oběd 588Kč/měsíc
 • 15 a více let 31 Kč/oběd 651Kč/měsíc

Žádáme Vás o včasné hlášení změn týkajících se osobních údajů strávníků a změny čísla účtu, z kterého odcházejí zálohové platby na obědy. Děkujeme.

Za školní kuchyň Olga Chlápková

Kruh Skutečně zdravá škola

 Kroužek VAŘENÍ se otevře s největší pravděpodobností v listopadu, kdy už by měla být nová cvičná školní kuchyňka kompletně dokončena.

 • Bude určen pro maximum 12 dětí, těch, které jsou v klubíku a výše (děti ve družině budou mít tento školní rok možnost každotýdenního “vaření”).
 • Doba trvání 1,5 hodiny.
 • Budou se střídat následující lektoři: Olga Chlápková, Monika Hodíková, Barbora Minaříková, Tomáš Culek a lektoři zdravé jídelny Kruh zdraví z Chrudimi.
 • Čas konání kroužku i jeho cena (ponížena o pozdější začátek) budou ještě upřesněny.
 • Přihlašování začne, jakmile budou k dispozici kompletní informace.

V nejbližším čase bude také zveřejněn termín konání schůzek Kruhu SZŠ.

Pište na můj email hanka.murphy@nullgmail.com nebo přímo volejte na 732 719 223. Děkujeme!

Nové články na školním blogu na webu SZŠ (všechny články zde)

“Jánská slavnost – poznávání bylinek”, paní uč. Heleny Štěpánkové z 6. třídy a H. Murphy, k nahlédnutí zde.

“Obilí, zrní a to hlavní …” tatínka Jiřího Švarce ze 4. třídy, k nahlédnutí zde.

Hanka Murphy, mluvčí Kruhu

Instrumentální souborltbm-08

Vážení rodiče,
od září školního roku 2016/2017 začne na naší waldorfské škole pracovat instrumentální soubor, který jako školní orchestr může být oporou pěveckému sboru i ozdobou velkých školních akcí. Do jeho řad zveme všechny šikovné muzikanty 3. – 9. třídy. Kdo nemá svůj hudební nástroj, bude mu v hodinách zapůjčen. Náplň souboru bude pestrá, upravená přesně podle zúčastněných dětí. Společná hra na nástroje bude občas doplněná zpěvem. Výuka bude při dostatečném zájmu probíhat vždy ve čtvrtek od 14 : 30 do 16:00 hodin formou nepovinného předmětu. Soubor povede Mgr. Dita Veselá.
______”_________________________________________________________________________________________________
Návratka do středy 14. 9. 2016

Mám zájem, aby mé dítě ……………………………………………………………………………… z ……… třídy, navštěvovalo ve školním roce 2016/2017 nepovinný předmět: školní instrumentální soubor.

Podpis rodičů             …………………………………………………………………………………

Divadelní představení (nejen) pro žáky

Nabídka předplatného do VČD Pardubice pro školní rok 2016/2017

Milí žáci, vážení rodiče,
již tradičně se na Vás obracím s nabídkou na předplatné do VČDMáme skupinu S. Představení začínají v 17. 30 hod., ukončení je zpravidla mezi 19. 30 hod. – 20. 00 hod. Jedná se o dny pondělí až čtvrtek. Vždy je přítomen pedagogický dozor. S žáky mohou chodit i rodiče či jiný dospělý doprovod, popř. i žáci a studenti spřátelení nebo i sami dospělí. Cena za šest představení: studenti – 600,- Kč, ostatní – 930,- Kč. Letos nás čeká následující nabídka: Bílá nemoc, Hoří, má panenko, Konec masopustu, Kráska a zvíře, Othello, dovozové představení.
Zájemci se závazně (zápisem a podpisem rodičů v notýsku) přihlásí do 9. 9. 2016 u paní učitelky Pospíšilové. Peníze se budou vybírat do 24. 9. 2016.

Těším se na spolupráci a na hezké společné divadelní zážitky!     Silvie Pospíšilová

Přednášky pro veřejnost, které stojí za to!

ČTVRTEK 22. září 2016 od 17:30
Martin Semerád: O včelách a lidech

O včelách pro nejširší veřejnost útěšně a inspirativně lze dnes mluvit právě na půdě waldorfských škol, neb poslání těchto i včel jdou s sebou ruku v ruce:

 • Jak souvisí tajemné společenství včel s člověkem a jeho budoucností?
 • Co nás mohou včely naučit a jaký je vztah mezi včelařením a waldorfskou pedagogikou?
 • Co může být řečeno o duchovním významu chovu včel vzhledem k poslání Českého národa?
 • Jaké jsou praktické aspekty chovu včel a ekologického včelaření?

O těchto a dalších otázkách bude vézt rozpravu filosof a včelař Martin Semerád, lektor Akademie sociálního umění TABOR. Vezměte tuto přednášku i jako pozvánku a úvod ke kroužku včelaření, který jako první krok ke školnímu chovu včel otevíráme v tomto roce.

Hodina pohybu navíc v družině

Jako škola jsme se ve školním roce 2016/17 zapojily do projektu „Hodina pohybu navíc“, který vyhlásilo MŠMT a organizuje ho Národní ústav pro vzdělávání.

Pohybové aktivity budou probíhat podle plánu školní družiny ve dnech
PONDĚLÍ, ÚTERÝ (13:00 – 13:50) a ČTVRTEK (13:30 – 14:30).

Děti potřebují cvičební úbor a vhodnou sportovní obuv do tělocvičny. Sportovat mohou děti, které jsou v Družině či Klubíku přihlášené na pravidelnou i nepravidelnou docházku.
Bližší informace dostanete u vedoucí školní družiny Alenky Klímové.

Ostatní


Soukromá výuka klavíru a doučování Čj

Milí rodiče, od září 2016 Vám či Vašim dětem nabízím:

 • výuku hry na klavír
  • pro děti i dospělé
  • nabízím osobní přístup, kreativní metody výuky
  • dle dohody např. základy improvizace, vlastní komponování, ad.
 • doučování českého jazyka, literatury
  • pro žáky ZŠ, SŠ, příprava na VŠ
  • jednotlivci, příp. malé skupinky

Výuka bude probíhat ve dnech: pondělí, úterý, středa. Ostatní dny jsou možné po domluvě.
Délka 1 lekce je 45 minut. Cena za 1 lekci je 150,-  Kč.
Výuka hry na klavír i doučování Čj bude probíhat u mě doma, na adrese: Pod Kopečkem 487, Pardubice-Pardubičky.

Spoje: přímá MHD č.27 ze zast. Gorkého; s přestupem č.1,6,7, zastávka Gorkého-Masaryk.n.,zde přestup na č.2,12,28 zast. Pardubičky-točna, pak 3 min.chůze. Celkový čas přepravy cca 18 min.

Pro bližší informace mě co nejdříve kontaktujte:
emailem: Mgr. Adéla Hattanová – ethel@nullseznam.cz
telefonem: 721 04 04 98

Klavír 2016 pro rodiče Hattanová Adélka

Hlídání dětí

Nabízím Vám pomoc při péči o děti v době nemoci. Mám dlouholeté zkušenosti. Cena služby: 75Kč/ hod. Ostatní péče je možná po osobní dohodě na telefonu: 606 103 677 nebo na emailu: ludmila_hattanova@nullcentrum.cz.

“Kroužky Východní Čechy” nabízí kroužky v ZŠ Waldorfská

Přihlášky a další informace najdete zde:kroužky CZ nabídka

HIP HOP A MODERNÍ TANEC  ČTVRTEK 14:30 – 15:15 960 Kč

Hip hop new style, hip hop old style, streetdance, hype, funk… roztančíme každou holku i kluka! Skvělá muzika a radost z tancování a pohybu! Už teď se těšte na vystoupení dětí na Kroužkované podívané.

FLORBAL (3. – 5. TŘÍDA) ČTVRTEK 15:30 – 16:15 960 Kč

Stát se součástí florbalového týmu a zúčastnit se velkého Florbalového turnaje – to je sen každého malého sportovce i sportovkyně. Ideální všestranná sportovní hra pro kluky i holky, kteří jsou odhodláni dostat míček do branky!

ZÁŽITKOVÝ FOTO-KROUŽEK PRO ZAČÁTEČNÍKY (OD 3. TŘÍDY) ÚTERÝ 14:00 – 14:45 820 Kč

Zážitkový foto-kroužek je určen pro malé fotografy, pro které je fotografování zábavou! J Fotografie budou vystaveny na Kroužkované vernisáži! Fotoaparáty s sebou!