16. W-čtení od 17. 12. 2018

Ze školy:

 • Kalendář akcí, včetně třídních schůzek na https://www.waldorfpardubice.cz/akce-google/
 • Waldorfský bál 2019: vstupenky v předprodeji v kanceláři školy. Zvládneme prodat dost vstupenek, aby se bál mohl konat? Tento týden rozhodne! Neváhejte. Nemeškejte. Podrobnosti níže.
 • VÁNOČNÍ HRA O narození páně TENTO ČTVRTEK 20. 12. 2018 v kulturním domě Dukla od 17 hodin

Divadelní hry O ráji, O narození Páně a O třech králích tvoří jeden celek, který v živých obrazech dává odpověď na pradávnou otázku “kým jsme, odkud kráčíme a kam směřujeme”.
S vánočními hrami se v tehdejším Oberufer bei Pressburg (Prievoz, dnešní část Bratislavy) seznámil v polovině 19.století rakouský germanista Karl Julius Schroer. Hry byly po staletí udržovány a včetně kulis a rekvizit předávány jako součást rodinného dědictví tamními selskými rodinami, které je pro potěchu i poučení sousedů předváděly v době od Adventu až do svátků Tří králů. Hry se dochovaly v původním nářečí předků, kteří do bratislavské oblasti přišli z okolí Bodamského jezera a ve své víře uchovávali odkaz Jednoty Bratrské. Hry zároveň byly jednotícím prvkem tehdejší společnosti, neboť na jevišti i v publiku se ve vzájemném souladu setkávali protestanti s katolíky. S berlínskými ochotníky poprvé nacvičil a uvedl žák K. J. Schroera, Rudolf Steiner. Později se staly hry součástí tradic waldorfských škol a hrají se po celém světě. Českou verzi hry O narození Páně v překladu Jana Dostala pro Vás připravili učitelé a rodiče naší školy pod vedením Elisabeth Dostalové.  Přestože hru nehrajeme v době školního vyučování, je důležitým příspěvkem k společnému prožívání vánoční doby pro celé školní společenství.

Moc bychom si přáli, abyste přišli s dětmi v hojném počtu.

 

 • Adventní zpívání 2018 – přijďte si s námi a žáky společně zazpívat v posledním adventním týdnu od 17. do 21. prosince 2018. Začínáme od 7.40 v u skleněných dveří v přízemí budovy školy (houslisté s paní Kohoutkovou mají sraz již v 7.20!!!).

 

 • Zapněte si RÁÁÁDIO!!!

Dobrý den, reportáž o Veronice Doutlíkové, kterou zpracovali žáci Vaší školy (8. třída pana učitele Vychodila), bude o tomto víkendu zařazena do pořadu Příběhy 20. století, který vysílá Český rozhlas Plus v neděli od 20 hodin a v repríze Český rozhlas Radiožurnál následující sobotu od 21 hodin. Reportáž žáků tak uslyší posluchači po celé České republice 🙂 Prosím o sdílení této informace. Děkuji!

Více o pořadu na: https://plus.rozhlas.cz/pribehy-20-stoleti-6504756/o-poradu

S pozdravem Mgr. et Mgr. Hana Živná, koordinátorka Příběhů našich sousedů

Post Bellum o. p. s.
www.postbellum.cz
www.pametnaroda.cz
www.pribehynasichsousedu.cz

 

 • Vánoční sbírka kočičího krmení a hraček je tady!

Každý, kdo by rád podpořil kočičky v obtížné situaci, může přinést do čtvrté třídy nebo přímo paní učitelce Bařinkové kočičí krmení, případně kočičí hračku nebo šantu. (Sbíráme krmení sušené, ale i konzervy a kapsičky.)

Vaše dary pro kočičky předáme ve spolupráci s Denním stacionářem Slunečnice kočičím depozitům, kde dobrovolníci pečují o nalezená nemocná a týraná zvířátka až do jejich vyléčení. Poté jsou předávána do rodin, kde se o ně lidé dobře starají a kočky pak již žijí normální život.

Pokud se rozhodnete kočky podpořit a zapojíte se do sbírky krmiva pro zvířátka, budeme velice rádi!

Ve 4. třídě můžete shlédnout naši výstavu kočičích obrázků…

 • V návaznosti na §24 odst. 2. zákona č. 561/2004 Sb., vyhlašuji z organizačních důvodů (další vzdělávání pedagogických pracovníků) ředitelské volno pro žáky v termínu 3.-4.1.2019 a 29.3.2019. Milan Barták, ředitel školy

 

 • Dobrý den cukrárenští pekaři a cukráři,
  ráda bych poděkovala všem maminkám, tatínkům, babičkám, tetičkám, sousedkám, zkrátka všem, kteří nám do Cukrárny Rudolf přinesli cokoliv dobrého. Díky za Váš podíl na utvoření příjemného prostředí, povznesení nálady, uspokojení našich chuťových pohárků  a v neposlední řadě možnosti přispět krásnou částkou do Fondu na podporu projektu „Waldorfská škola dostupná všem – podpora waldorfských rodin ve finanční tísni”, který je spravován Spolkem pro podporu waldorfské pedagogiky v Pardubicích.Díky Vám i za Vaši kreativitu, cukrářský um a dodržení našeho požadavku na donesení složitějších cukrářských výtvorů (krásné dorty, kremrolky, atd.). Za sebe můzu říci, že jsme se jak  pestrostí nádadů a chutí, tak i kvalitou skoro vyrovnali vyhlášené zaječické cukrárně (kdo zná, ví o čem mluvím, kdo nezná, má možnost odhalit sladké potěšení nedaleko Chrudimi).
  Přeji krásný a klidný Advent
  Za přípravný tým Barbora Minaříková

 

 • Ostatní:

Waldorfský bál 2019

 

Už to pro Vás není řádná novinka,

že nejlépe se tančí u skautů u vínka.

Po báječném večeru s přáteli,

rádi se k ránu uvelebíme v posteli.

 

Milí rodiče, učitelé, absolventi a příznivci naší školy.

Zveme Vás na další Waldorfský bál s piknikem. Někteří z loňska už víte, že je to parádní tancovačku s jednou výjimkou. Zatímco na těch tradičních je zakázáno přinášet si vlastní nápoje a jídlo, v našem případě to je přesně naopak. Abyste nám na parketu nepadali žízní a slabostí, přineste si ve svém piknikovém koši nebo i nůši něco na posilněnou.

Kdo si chcete v sobotu 12. ledna večer zatančit a pobavit se s přáteli ve skautském centru v Pardubicích Na Vinici na druhém Waldorfském bále s piknikem, můžete si rezervovat místo na mailu kaufmann@nulltscr.cz nebo na mobilu 724 2930 051. (Při rezervaci mailem uveďte prosím jméno a kontaktní telefon, třídu a počet lístků.) Nebude chybět ani bohatá tombola. Pokud do ní chcete přispět, kontaktujte prosím Čiperovi na telefonu 605 125 945 nebo e-mailu vzs@nullvolny.cz. Cenu vstupenky opět předpokládáme kolem 200 korun za osobu. Pokud si chcete osvěžit svoje taneční kroky a strávit příjemný večer, rezervace i volné lístky na Waldorfský bál s piknikem budeme opět prodávat na tradičním adventním jarmarku v sobotu 1. prosince.

Váš taneční piknikový výbor Čiperovi, Kaufmannovi, Krobotovi a Plecháčkovi ve spolupráci se Spolkem rodičů ZŠW Pardubice.

P.S. Jedná se o soukromou akci, nahlaste prosím účast předem.

 

Pozvánka Kruhu divadelního