13. W-čtení od 26. listopadu 2018

Ze školy:

 

 • V návaznosti na §24 odst. 2. zákona č. 561/2004 Sb., vyhlašuji z organizačních důvodů (další vzdělávání pedagogických pracovníků) ředitelské volno pro žáky v termínu 3.-4.1.2019 a 29.3.2019. Milan Barták, ředitel školy

 

Akademie a Jarmark 2018

Akademie

Srdečně vás zveme na akademii žáků naší školy, která se uskuteční v sobotu 1. prosince v 10 hodin v tělocvičně naší školy.

Program Akademie:

 1. 2. třída
 2. 3. třída
 3. 4. třída – rytmické cvičení
 4. sboreček (4. – 6. tř.) – Přiletěl ptáček, laponské Joiku, Yggdrasil – za severské mytologie
 5. sbor (7. – 9. tř.) – Santo santo – španělská čtyřhlasá, Wayo wayi – reggae

Vážení rodiče, na letošní Akademii prosím přijďte do tělocvičny zadním vchodem přes hřiště vedle garáže.  Sraz dětí v 9.45 hod v tělocvičně, začátek v 10.00 hod. Děti z 2. – 4. třídy sedí vepředu, po vystoupení jdou k rodičům. Po skončení opět vyjděte stejnou cestou a na Adventní jarmark vstupte hlavním vchodem školy nebo nově také vchodem vedle tělocvičny.

 

Kantýna 2018

Vážení rodiče,

v sobotu dne 1.12.2018 se v budově ZŠ Waldorfská bude tradičně konat Adventní Jarmark, jehož součástí bude nejen cukrárna Rudolf (v gesci 1. tř.), ale také Kantýna (připravovaná 9. tř.) nabízející pokrmy a slané pochoutky. Ačkoliv naše třída projevila pro přípravu dobrot značnou kreativitu a nadšení, uvítali bychom rozšíření sortimentu o „domácké“ speciality. Chcete-li přispět, a tím i prezentovat, vlastní rodinné receptury v oblasti slané kuchyně (na které budou vaše děti nepochybně hrdé), bude to výrazné zpestření nabízeného sortimentu a podpoříte tím naše úsilí. V případě vašeho zájmu, prosíme uveďte (do návratky níže), jakou dobrotou a v jakém množství jste ochotni podpořit tuto akci. Veškerý výtěžek z prodeje bude použit ve prospěch školy a studentů. Z organizačních důvodů prosíme vyplňte návratku a vhoďte ji do schránky podatelny nebo přímo paní asistentce Hodíkové. Vaše kulinářské výtvory uvítáme v sobotu dne 1.12.2018 ještě před „žákovskou akademií“ , nejpozději do 9:15 hodin v Kantýně. Naše škola má letitou tradici postavenou na spolupráci s rodiči. Děkujeme, že tuto tradici podpoříte a věříme, že si Adventní Jarmark v naší společné škole všichni užijeme.

9 třída ZŠ Waldorfská Pardubice

P.S.: K dobrému kulinářskému zážitku patří bezesporu i dojem umělecký. Program začíná v 11:00 a končí v cca 16:30 hodin. Ovládáte-li hru na cokoliv a chcete-li přispět k dobré atmosféře, jste v naší Kantýně vítání.

………………………………………………………………zde odstřihněte……………………………………………………………………………………………

Do Kantýny dodám…………………………………………………………………………………………………………….…v množství……………………

Hudební produkce                        ANO    NE            od……………do…………..

Jméno………………………………………………………                          třída……………………………..

 

Cukrárna Rudolf 2018

 • Vážení rodiče,

v sobotu 1. prosince 2018 se v budově ZŠ Waldorfské v Pardubicích bude opět konat  ADVENTNÍ JARMARK, jehož součástí bude již tradičně  „CUKRÁRNA RUDOLF “. Cukrárnu najdete v učebně 1. třídy a jako pokaždé bude pod patronací první třídy ve spolupráci s rodiči žáků vyšších tříd. Cukrárna je místem setkávání lidí i chutí, místem, kde by nám všem mělo být příjemně. A k tomu je potřeba, aby bylo co zakousnout. Proto bychom Vás rádi požádali, zda byste mohli napéct různé sladké pochoutky. Nebojte se… pečte a pečte. Ze zkušenosti víme, jak chuťové pohárky trpí, když není ke kávičce co zakousnout. To je pak pro Vás i pro nás jen poloviční zážitek. Pokud to bude možné, připravené dobroty by měly být alespoň z části z bio produktů a budeme rádi, když budou mít svoji formu (dorty, věnečky, koule,drobné cukroví, nápadité lité buchty…) Uvítáme také bezlepkové či jinak specializované dobroty. Vaše výtvory doneste prosím dne 1. prosince 2018 do 1. třídy, nejlépe do 9:30 hod. V případě, že donesete Váši dobrotu na tácu (talíři, plechu,…), který budete chtít vrátit, prosíme o podepsání na spodek nádobí. Budete tak mít větší jistotu návratnosti.Výtěžek z provozu cukrárny bude věnován tradičně do fondu na podporu projektu „Waldorfská škola dostupná všem – podpora waldorfských rodin ve finanční tísni”, který je spravován Spolkem pro podporu waldorfské pedagogiky v Pardubicích a část výtěžku ve výši 20% bude věnována do třídního fondu 1.třídy. Děkujeme! Přípravný tým „Cukrárny Rudolf“- rodiče z 1. třídy (kontaktní email: barbora.minarik@nullgmail.com)

Návratka pro Cukrárnu Rudolf do 25.11.2018 (neděle):

 1. Elektronická návratka:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1USycAAG_-5A3ZE9thqWqS81xMsp0dUsdSu15dkvlI-U/edit?usp=sharing

 1. Papírová návratka (hodit do schránky podatelny- v přízemí budovy)

Do “Cukrárny Rudolf” mohu dodat: *__________________________________________

Jméno: _________________________________, třída: _______________________

* Svým cukrářským výtvorům můžete zvolit i tvořivé názvy s waldorfskou tematikou. Dnes patří již k legendárním např. „Rudolfovy koule“, „Waldorfský mls“, „Goetheanský ježek“ nebo slavné „Steinerky“

 

Projektový den se Skutečně zdravou školou

Milí rodiče, žáci, zaměstnanci a přátelé školy.

V sobotu 1. prosince jste v průběhu Adventního jarmarku srdečně zváni na prezentaci dokumentačního foto a video materiálu složeného z aktivit, které proběhly v roce 2018 v rámci programu Skutečně zdravá škola (promítání se bude konat ve 2. patře školy, bude přesně označeno).

Žáci a paní kuchařky zároveň připraví u této příležitosti ochutnávku ze surovin našich dodavatelů do školní jídelny a jako již tradičně, na jarmarku budete moci některé z místních producentů také poznat osobně.

Projektový den proběhne v rámci projektu „Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol“, podpořeného z rozpočtu Ministerstva zemědělství.

Jakékoliv dotazy ráda zodpovím, ať už na emailu, telefonu či osobně na jarmarku.

Hanka Murphy, mluvčí Kruhu SZŠ, rodič v 1. a 5. třídě

(732 719 223, hanka.murphy@nullgmail.com

 

 • Kruh tvořivý

Přijměte pozvání na setkání Kruhu tvořivého, tentokrát s vyráběním transparentních hvězd do oken. Sejdeme se 10.12. v 16:30 v hlavní budově školy. Počet účastníků je omezen, pokud máte zájem, nahlaste se prosím emailem na adresu elisabeth.dostalova@nullseznam.cz nebo SMS na 776 804 763. Vyrábět mohou i děti (do 4. tř. jen s doprovodem), příspěvek na materiál bude 20–30 Kč. Těšíme se na setkání, Elisabeth Dostalová a Denisa Lechnýřová

 

 • Hrajeme spolu za Pardubice – dotované vstupenky

I tentokrát je možno si zakoupit prostřednictvím školy dotované vstupenky ve výši 40,- Kč/ks

na koncert Pardubické filharmonie v rámci ligového zápasu BK JIP Pardubice x ČEZ Basketball Nymburk

dne 8.12.2018  od 16.30 h – sólisté Felix Slováček a Felix Slováček jr.

Objednávky jsou přijímány do 23.11.2018  POUZE společně s příslušným obnosem v kanceláři školy u paní Andrejsové – lze též vhodit

do schránky na dveřích kanceláře, v tomto případě uveďte i jméno, počet vstupenek a vložte peníze.

Vstupenky lze pak vyzvednout od 28.11.2018 opět v kanceláři školy.

 

 • Milí rodiče, dovolujeme se na vás obrátit s prosbou o pomoc při shánění chvojí na dílnu adventních věnců při „Jarmarku 2018“. Pokud nějaké chvojí můžete postrádat, je možné ho dodat přímo do školy od 26.11.2018 do 30.11.2018. Na jeho uskladnění bude vyčleněna školní garáž. Budeme rádi za vaši podporu. Žáci 7. třídy, v z. G. Vítková

 

 • Ostatní:

Waldorfský bál 2019

Už to pro Vás není řádná novinka,

že nejlépe se tančí u skautů u vínka.

Po báječném večeru s přáteli,

rádi se k ránu uvelebíme v posteli.

 

Milí rodiče, učitelé, absolventi a příznivci naší školy.

Zveme Vás na další Waldorfský bál s piknikem. Někteří z loňska už víte, že je to parádní tancovačku s jednou výjimkou. Zatímco na těch tradičních je zakázáno přinášet si vlastní nápoje a jídlo, v našem případě to je přesně naopak. Abyste nám na parketu nepadali žízní a slabostí, přineste si ve svém piknikovém koši nebo i nůši něco na posilněnou.

Kdo si chcete v sobotu 12. ledna večer zatančit a pobavit se s přáteli ve skautském centru v Pardubicích Na Vinici na druhém Waldorfském bále s piknikem, můžete si rezervovat místo na mailu kaufmann@nulltscr.cz nebo na mobilu 724 2930 051. (Při rezervaci mailem uveďte prosím jméno a kontaktní telefon, třídu a počet lístků.) Nebude chybět ani bohatá tombola. Pokud do ní chcete přispět, kontaktujte prosím Čiperovi na telefonu 605 125 945 nebo e-mailu vzs@nullvolny.cz. Cenu vstupenky opět předpokládáme kolem 200 korun za osobu. Pokud si chcete osvěžit svoje taneční kroky a strávit příjemný večer, rezervace i volné lístky na Waldorfský bál s piknikem budeme opět prodávat na tradičním adventním jarmarku v sobotu 1. prosince.

Váš taneční piknikový výbor Čiperovi, Kaufmannovi, Krobotovi a Plecháčkovi ve spolupráci se Spolkem rodičů ZŠW Pardubice.

P.S. Jedná se o soukromou akci, nahlaste prosím účast předem.

Studium eurytmie

Milí přátelé,
v únoru 2019 otevíráme 2,5-leté víkendové studium eurytmie, provázené systematickým studiem antroposofie a doplňkovými uměleckými aktivitami.
Eurytmie
Studium je určeno především pro ty, kdo se nechtějí eurytmii věnovat profesionálně, ale přesto ji chtějí systematicky studovat a učinit trvalou součástí svého života. Nabízí soustavnější a hlubší proniknutí do oboru, než jaké může nabídnout účast na jednotlivých jednodenních kurzech.
Antroposofie
V eurytmii uchopujeme prostřednictvím pohybu vlastní duševnost a duchovnost (sféru nadosobních, objektivně platných idejí a principů, které jako tvůrčí síly pronikají, pořádají a formují celý svět). Člověk se zde seznamuje s řadou pojmů, představ a myšlenkových konceptů, které jsou mu dány jako „hotové“, aniž by měl zprvu představu, jak vznikly, kde se vzaly. Pokud je autenticky myšlenkově neuchopí, sklouzne tato „znalost“ nevyhnutelně do roviny pouhých představ, mytické obraznosti. Aby se to nestalo, je třeba oblast duševnosti a duchovnosti studovat – od určitého bodu vede v eurytmii cesta dál jen se souběžným studiem filosofie/antroposofie.
Začátečníci získají systematické uvedení do tématu, pokročilí budou moci uvést své dosavadní znalosti do souvislostí a přivést je k hlubšímu, důkladnějšímu pochopení. Prostudujeme centrální témata antroposofie, ta pro nás přesto nebudou cílem, jen prostředkem: cílem je „antroposofie ne jako znalost, ale jako schopnost“ – schopnost autentického, předsudků a návyků zbaveného pozorování a myšlení. Tato schopnost je plodem vnitřního vývoje a proměny a představuje univerzální cíl vší filosofie, všech duchovních a náboženských tradic.
Lektoři
Hana Adamcová (dříve Giteva) a Jitka Čápová budou odpovědné za eurytmickou část studia, Tomáš Adamec za studium antroposofie. Mimo tohoto stálého trojčlenného kolegia se budou studia účastnit i další hostující lektoři.
Detailnější rozpis studijního plánu i bližší informace o lektorech najdete zde: http://www.eurytmie.cz/wp-content/uploads/2018/08/Eurytmie_a_antroposofie_DL_web-mail.pdf
Časové nároky
Seminář je rozložen do dvou a půl roku, sestává z osmnácti víkendů, ze tří týdenních letních soustředění a samostatné domácí práce (5–10 hodin měsíčně).
Termíny pro rok 2019
8.–10. 2.  |  1.–3. 3.  |  5.–7. 4.  |  10.–12. 5.  |  21.–27. 7. (týdenní soustředění)  |  20.–22. 9.  |  18.–20. 10.  |  22.–24. 11.
Místo konání
Vzdělávací centrum Otevřený prostor, Trpoměchy u Slaného u Prahy (www.otevrenyprostor.cz)
Přihlášky
Do 30. 11. 2018, kapacita 28 účastníků. Seminář se otevírá při minimálním počtu 16 účastníků.
Kontakt (příjem přihlášek)
Jitka Čápová, e-mail: jitkacap@nullcentrum.cz, tel.: +420 731 275 690
Kurzovné
2 400 Kč za jeden víkend, 5 400 Kč za letní soustředění, celkem tedy 22 200 Kč za rok.
Cena zahrnuje kurzovné, ubytování, teplý oběd v sobotu a v neděli (v případě týdenního letního soustředění plná penze), tištěné studijní materiály.
Částku není nutné platit naráz, je možné domluvit si splátkový kalendář.
Platba
Převodem na účet 2400848755/2010 (Fio banka), do „zprávy pro příjemce“ uveďte „Eurytmie a antroposofie + Vaše jméno“
Pořádá
Eurythmea z. s. (www.eurytmie.cz)
Těšíme se na společné cvičení a poznávání, na společně strávený čas!
Hana Adamcová, Tomáš Adamec, Jitka Čápová

 

Milí příznivci alternativního vzdělávání,

 

dovoluji si Vás kontaktovat jménem Svobodné školy Ronja z Jindřichovic pod Smrkem, která má svoji kampaň, o kterou bychom se s vámi chtěli podělit a zároveň poprosit o pomoc. Kontaktujeme právě Vás, protože si myslíme, že to, co děláme Vás zaujme a že s našim projektem můžete sympatizovat.

 

Kampaň Accio autobus jsme vytvořili zejména proto, abychom získali prostředky naautobus a zároveň o sobě dali vědět do světa.

 

Pokud chcete podpořit smysluplnou věc, budeme vděčni za jakýkoliv finanční příspěvek. Tato kampaň však i vám může leccos nabídnout protihodnotou, tak je totiž Startovač zařízen.

Pro Vaši školu nebo školku můžete získat různé výukové materiály či hry pro děti (námi vytvořená zeměpisná hra Kamionem po Evropě, graficky zpracovaná naučná stezka o motýlech nebo výstava o vlcích) případně třeba k nám na program/workshop můžeme nějakou skupinu lidí (např. třídu) přivézt, lze u nás strávit víkend či teambuldingový pobyt.

 

Crowdfundingová kampaň spolu s krátkým videem o nás běží na adrese:

https://www.startovac.cz/projekty/accio-autobus/

 

Budeme velmi vděčni za podporu, sdílení mezi váš okruh přátel nebo propojení se zajímavými lidmi nebo firmami.

 

Také vás chceme pozvat na Besedu o svobodném vzdělávání, která proběhne ve Frýdlantě 1. prosince. Více se dozvíte zde:https://www.facebook.com/events/1406369256166982/

 

 

Děkujeme.

Zbyněk a Mia Vlkovi

Káťa Amasederová

Ksenia a Aleš Turkovi